Historie - årsstudium


Historie - årsstudium

Er du historielærer og har lyst til å videreutdanne deg i faget? Eller ønsker du av andre grunner å fordype deg i fortidige samfunnsforhold og fenomener. Årsstudiet gir kunnskap om den historiske bakgrunnen for samfunnsfenomener både i fortid og samtid og gir kunnskap om lokale forhold så vel som regionale, nasjonale og globale.

 

Facts
Duration:1 År
Credits (ECTS):60
Qualification:
Admission requirements:Generell studiekompetanse eller realkompetanse
Application deadline:15. april/1. desember
Application code:186 179
Usikker - hjelp meg
Shortcuts

Programme description

Programme description

Årsstudiet i historie tar opp tema som spenner fra konfliktene i Midt-Østen til Romerrikets undergang, fra korstog og Svartedauden til Hitlers maktovertaking i Tyskland. Hvorfor snakker ikke alle samer samisk, og hva er «det norske»? Hvorfor feirer vi 17. mai?

Studiet er blant annet rettet mot studenter som ønsker undervisningskompetanse, i kombinasjon med praktisk-pedagogisk utdanning, i historie på videregående skole. Studiet kan også inngå i en bachelor- eller mastergrad i historie, samt i Lektorutdanning i språk og samfunnsfag (noe strammere oppbygd). Siden årsstudiet ikke inneholder ex.phil. og ex.fac., vil det være enklere for deg å begynne direkte på et flerårig bachelorprogram dersom du ønsker en grad.

Studiet går over to semestre og kan startes enten vår eller høst:

Vårsemesteret:
- HIS-1001: Europa formes - fra antikken til 1500
- HIS-1002: Handelskapitalisme, statsmakt og revolusjoner 1500-1850
- HIS-1003: Nasjonalisme, imperialisme og globalisering 1850-2000

Høstsemesteret:
- HIS-1000 - Introduksjonskurs i historie: Hvordan historie blir til
og to emner blant følgende (alle emner blir ikke tilbudt hver høst):
- HIS-1004 - Antikkens historie
- HIS-1005 - Nord-Norge mellom tradisjon og modernisering 1870-2005
- HIS-1006 - Mediehistorie
- HIS-1007 - Den russiske revolusjon ca 1890-1930
- HIS-1008 - Norge i internasjonal politikk 1905-2000
- HIS-1009 - Sted og tid
- HIS-1010 - "Russland er et annet sted". Nyere russisk og sovjetisk historie 1861-1991
- HIS-1011 - Emner fra afrikansk historie
- HIS-1012 - En middelaldermunk skildrer en farlig verden: Jocelin of Brakelond`s syn på religion, politikk og samtidssamfunnet
- HIS-1013 - Knut den store og hans verden: Samfunn, politikk og kirka i Nord-Europa 950-1050
- HIS-1014 - Byene i middelalderens samfunn
- HIS-1015 - Minoriteter og minoritetspolitikk på Nordkalotten 1800-2000
- HIS-1016 - Erobring av polarområdene; Vitenskap, næring og politikk.
- HIS-1017 - Kvinners kår og rolle i middelalderens samfunn
- HIS-1018 - Kilder til norsk historie, ca. 950 - ca. 1300
Programme structure

Programme structure

Learning outcomes

Learning outcomes

Målet med studiet er å gi studentene innsikt i og kunnskaper om den historiske bakgrunnen for samfunnsfenomen både i fortid og samtid. Det egner seg som videreutdanning for lærere, men også for andre som av ulike årsaker ønsker å sette seg inn i spesielle historiske forhold og fenomener.

 

Admission requirements

Admission requirements

Generell studiekompetanse eller realkompetanse.

Studiet har oppstart både i vår- og høstsemesteret.
Oppstart høst: Søknadsfrist 15. april (1. mars for søkere med realkompetanse). Opptak via Samordna opptak.
Oppstart vår: Søknadsfrist 1. desember. Opptak via lokalt opptak. Søknadsweb åpner i oktober.

Antall studieplasser: Åpent
Teaching and assessment

Teaching and assessment

Undervisningen består av undervisning og seminarer med veiledning. Det gis forelesninger og/eller seminarundervisning på de enkelte emnene. Eksamensformen varierer mellom hjemmeoppgaver (essays), skoleeksamen og muntlig.

Det benyttes en karakterskala med fem trinn fra A-E for bestått eksamen, og F for ikke bestått.

Kontinueringseksamen vil bli særskilt omhandlet i de enkelte emnebeskrivelsene.
Language of instruction

Language of instruction

Norsk.
Job prospectives

Job prospectives

Studiet gir, i kombinasjon med praktisk-pedagogisk utdanning, undervisningskompetanse i historie på videregående skole. Kompetansen er også relevant for ungdomstrinnet. I tillegg kan et årsstudium i historie inngå i en lektorutdanning i språk og samfunnsfag.

Access to further studies

Access to further studies

Årsstudiet kan bygges ut til en bachelor- eller mastergrad.


Contact
Related professions
Adjunkt
Arkivar
Informasjonskonsulent
Journalist
Konservator
Lærer
Museumsformidler
Redaktør