Godt rykte frister nye studenter
![]() |
| Anita Workinn Sørensen (t.v.) og Line Karlsen fikk masse nyttig informasjon ved Helsefak under Åpen dag. De tenker begge på å bli sykepleiere. Foto: Bjørn-Kåre Iversen. |
Det helsevitenskapelige fakultet kunne glede seg over vitebegjærlige og nysgjerrige studenter.
To av dem var Line Karlsen og Anita Workinn Sørensen.
– Jeg har hørt at Universitetet i Tromsø er et av de beste stedene å studere sykepleie. Derfor blir det UiT for min del. Og søsteren min studerer medisin her, så jeg er nok litt påvirket av henne, sier Line Karlsen.
Sikker jobb
Hun var en av 1000 elever som besøkte UiT under Åpen dag 25. februar. Nå går Karlsen tredje året på videregående på Kongsbakken, men søker seg til sykepleiestudiet fra høsten av.
– Jeg tenkte først på å bli lege, men seks år er lenge å studere. Jeg satser heller på å spesialisere meg innenfor akuttsykepleie etter hvert, sier hun.
![]() |
|
Elevene besøkte også utstillingen imPuls under Åpen dag. Her prøver de ut rusbrillene til rådgiver ved Seksjon for Formidlingstjenester, Jan Höper (i rødt). Foto: Bjørn-Kåre Iversen. |
En sikker jobb i framtida veier tungt for avgjørelsen. Det samme tenker Anita Workinn Sørensen. Hun planlegger også å bli sykepleier for å ha gode framtidsutsikter på jobbmarkedet. Og utdannelsen vil hun ta her.
– Jeg har hørt mye positivt om Universitetet i Tromsø, og så vil jeg være i nærheten av familie og venner. Men først skal jeg ta militærtjenesten, sier Workinn Sørensen.
Studenter reklamerte
De synes begge det er et bra tiltak at de får besøke UiT og høre mer om studieretningen de tenker å ta.
– Det er viktig med informasjon slik at vi vet hva vi kan gjøre med utdanningen. Jeg kunne også tenkt meg å dra til utlandet som utvekslingsstudent. Derfor var det interessant å høre at det var en student som fortalte at hun hadde vært i Libanon som utvekslingsstudent, og jobbet med eldre i en flyktningleir. Det må være ei god erfaring å ha, sier Larsen.
Rådgiver ved utdanningstjenester, Kristine Vollnes Johansen, forteller at de hadde to saler fulle med engasjerte elever.
![]() |
| Sara Pedersen (t.v) og Cathrine Kampevoll har tenkt på psykologi som mulig studieretning etter videregående. Kampevoll ble enda mer overbevist etter å ha besøkt Det helsevitenskapelige fakultet under Åpen dag. Foto: Bjørn-Kåre Iversen. |
– Vi fikk mange spørsmål, og de ville vite om arbeidsmarkedet og studiet. Mange av elevene som kom hit hadde nok Helsefak i tankene fra før av, og jeg tror og håper vi klarte å overbevise noen. Vi hadde med studenter fra de fleste studieprogrammene ved Det helsevitenskapelige fakultet, som fortalte om sine studier, studiemiljø og fakultetet generelt. De gjorde en god jobb, og bidro til et økt engasjement hos elevene i salen, forteller Vollnes Johansen.
Les også: Jentene dominerer Helsefak
Les også: Populært med helsefag
Er du interessert i å studere ved Helsefak? Sjekk ut studietilbudet ved fakultetet.






