Nordlandreise - da Norge ble turistmål
Utstillingen »Nordlandreise« viser Norge som reisemål for tyske turister helt siden tidlig på 1800-tallet. I dag åpner den tyske ambassadøren til Norge utstillingen ved Tromsø Museum.
Av Per Helge Nylund
Hva er det med reisemålet Norge som fascinerer tyske turister? Hvordan har turismen utviklet seg? Hvordan reiste man ?
|
||
Denne innholdsrike utstillinga forteller om hvordan keiser Wilhelms besøk i norske fjorder og farvann vekket en hel nasjons interesse for å reise i Norge. Den er laga av Kiels By- og Skipsfartsmuseum (Kieler Stadt- und Schifffahrtsmuseum)
Vi får høre om de tidligste cruisene for over 100 år siden, via mellomkrigstidas luksuriøse cruiseturer og det nasjonalsosialistiske Tysklands regisserte norgesturer for arbeider- og middelklassen på 1930-tallet.
Videre inneholder utstilinga unike foto tatt av tyske soldater i Norge under andre verdenskrig, og noen eksempler på tysk turisme i Norge etter krigen.
En fargesprakende del av utstillinga er en stor samling originale plakater og brosjyrer, hvor Norge framstilles attraktivt og lett idyllisert for det tyske turistmarkedet.
Her ser vi tydelig fascinasjonen for fjord og fjell, for midnattsol og norske tradisjoner. Vi får også se hvordan samene ble framstilt som en eksotisk naturfolk i plakatkunsten.
Her er også dekkstoler og reiseffekter som skinnkofferter, barberskin i heltre, termosflasker, kikkert og picknick-boks, som alt sammen gir opplevelsen av å være på båttur i gode gamle dager.



