Course code: DTE-2509

Databaser og webapplikasjoner 1

Campus Narvik, Bodø and Online
Semester / year Spring 2027
Level Basic courses, level I
Credits 10

About the course

Overveiende praktisk med en del teori. Kan tas som enkeltemne.

  • Datamodellering.
  • Relasjonsdatabasemodellen.
  • Språk for definering og manipulering av databaser (SQL).
  • Innføring i et databasesystem.
  • Oppbygging og virkemåte for databaser.
  • Databasen som felles ressurs, sikkerhet og dataintegritet.
  • Problemer og effekter som følge av flere samtidige brukere.
  • Praktisk bruk av en relasjonsdatabase, spørrespråk og applikasjonsprogrammering.
  • Databaser og Internett/Intranett.
  • Grunnleggende HTML, CSS, JavaScript
  • HTTP transaksjonsmodell, operasjoner/begrensninger, cookies.
  • Webtjenerprogrammering
  • Bruk av databaser i webapplikasjon
  • Sikkerhet i webapplikasjoner

Admission reguirements

Generell studiekompetanse og Matematikk R1+R2 og Fysikk 1.

Søkere som kan dokumentere ett av følgende kvalifiserer også for opptak:

  • generell studiekompetanse og bestått realfagkurs, eller
  • bestått 1-årig forkurs for ingeniørutdanning, eller
  • 2-årig teknisk fagskole etter rammeplan fastsatt av departementet 1998/99 og tidligere studieordninger

*For å få opptak til enkeltemner på grunnlag av Y-veien, må søkeren oppfylle opptakskriteriene for Y-vei til studieprogrammet som emnet inngår i. I tillegg må søkeren oppfylle eventuelle forkunnskapskrav som er spesifisert for det konkrete emnet de søker opptak til. Det gis begrenset studierett til det spesifikke emnet - på samme måte som realkompetansesøkere.

Søknadskode: 9391

Objective of the course

Kunnskap

  • Studenten skal forstå sentrale begreper og konsepter innen databaser og datamodellering.
  • Studenten skal forstå og tolke et ER-diagram på 3. normalform i fagets gjeldende notasjon og vite hvordan dette oversettes til en relasjonsmodell.
  • Studenten skal kunne gjøre rede for hvordan man oppretter en database og vedlikeholder denne i et valgt databaseverktøy.
  • Studenten skal kunne gjøre rede for metoder for spørringer og manipulering av databasen.
  • Studenten skal ha kjennskap til gjeldende teknologier for klient- og tjenerprogrammering av webapplikasjoner.
  • Studenten skal forstå sentrale begreper og konsepter innen webapplikasjoner.
  • Studenten skal kunne gjøre rede for hvordan en benytter webapplikasjoner for sikker lagring og gjenfinning av informasjon i en database.

Ferdigheter

  • Studenten skal kunne anvende sentrale begreper og konsepter innen databaser og datamodellering.
  • Studenten skal kunne lage et ER-diagram på 3. normalform og opprette en database på bakgrunn av denne.
  • Studenten kunne bruke en database gjennom operasjoner for innsetting, sletting, endring og spørringer mot denne og demonstrere bruken og forklare konstruksjon utfra et ER-diagram.
  • Studenten kunne abstrahere en problembeskrivelse og omsette denne til en database med emnets valgte teknologi i tråd med god praksis.
  • Studentene skal kunne skrive gyldige webdokumenter med bruk av moderne teknologier.
  • Studentene skal kunne benytte objektorienterte prinsipper ved utvikling av webapplikasjoner.
  • Studentene skal kunne lage en moderne webapplikasjon som kan presentere informasjon fra en database og som tilbyr funksjonalitet for vedlikehold av denne.
  • Studentene skal kunne benytte et utviklingsverktøy for utvikling av webapplikasjoner og feilsøking i disse.
  • Studenten skal kunne benytte nødvendige sikkerhetsmekanismer for tilfredsstillende sikkerhet i webapplikasjoner.

Generell Kompetanse

  • Etter fullført emne skal studenten kunne gjøre rede for samfunns-, sikkerhetsmessige-, og økonomiske konsekvenser relatert til konstruksjon og bruk/opprettelse av databaser
  • Etter fullført emne vil studenten være bedre i stand til å jobbe på en strukturert måte i forhold til å modellere et problem.
  • Etter fullført emne vil studenten kunne planlegge og gjennomføre prosjekter, både alene og som deltaker i en gruppe.

Forkunnskapskrav

Recommended prerequisites

DTE-2508 Programmering 0, DTE-2510 Grunnleggende programmering

Teaching methods

Emnets læringsutbytte formidles via en kombinasjon av ferdiginnspilte videoer og live nettforelesninger. Dette gjelder alle studentgrupper. Ev. live nettforelesninger tas opp og legges ut i ettertid. I tillegg vil lærer være tilstede på klasserom ved behov og/eller i forbindelse med øvingsoppgaver og praktiske laboppgaver.

Studentenes ferdigheter fremmes gjennom:

  • Frivillige øvingsoppgaver, både praktiske og teoretiske.
  • Obligatoriske øvingsoppgaver.

Language of instruction and examination

Norsk

Schedule

The schedules are normally finalized and published well in advance of the start of the semester, often a few weeks beforehand. This gives students the opportunity to organize their studies and prepare for upcoming activities.

It is recommended to check the schedule regularly, as changes may occur.

Examination

Exams
Skriftlig skoleeksamen Duration: 3 Timer Grade:
A–E, fail F
Coursework requirements

To take an examination, the student must have passed the following coursework requirements

Arbeidskrav Grade:
Approved – not approved

Everything you need to know about before, during, and after the exam; registration, absence, appeals, and diplomas: UiT Exams homepage

More info about the coursework requirements

Fem godkjente obligatoriske oppgaver.

Re-sit examination

Det arrangeres kontinuasjonseksamen for studenter som ikke har bestått siste ordinære eksamen i dette emnet

Other years and semesters

Contact us