Investering og finansiering
About the course
Emnet kan tas som enkeltemne.
Målet er å lære om finansiell beslutningstaking og økonomisk prosjektanalyse, og vi ser på hvordan usikkerhet kan kontrolleres og prises i et finansmarked.
Admission reguirements
Generell studiekompetanse eller realkompetanse.
Søknadskode 9199 - enkeltemner lavere grad (ikke realfag)
Objective of the course
Kunnskap
- forstå nåverdibegrepet og forklare grunnlaget til tidsverdien av penger.
- forklare relasjonen mellom bruken av netto nåverdi som beslutningskriterium for investeringer og eiernes økonomiske interesser i foretaket
- forklare andre vurderingsmetoder for investerings- og finansieringsprosjekter.
Ferdigheter
- kunne beregne risikojusterte avkastningskrav for å estimere alternativ-kostnaden til kapital
- kunne budsjettere beslutningsrelevant kontantstrøm for investerings- og finansieringsbeslutninger
- utføre lønnsomhetsanalyser basert på netto nåverdi under hensyn til eventuell skatt, inflasjon, gjeldsfinansiering og risiko med tilhørende avkastningskrav
- forklare hva internrenten er, kunne beregne internrenten og fortolke den i ulike finansieringsbeslutninger
- kunne analysere risikoen i investeringsprosjekter når totalrisikoen er relevant, og vurdere den for å etablere et risikojustert avkastningskrav
- kunne anvende relevante faglige verktøy og metoder
Kompetanse
- å selvstendig kunne vurdere lønnsomheten av investerings- og finanseringsbeslutninger, tilpasset tidsverdien av penger, håndtering av risiko og beregning av relevante kontantstrømmer.
Forkunnskapskrav
Recommended prerequisites
BED-1002 Finansregnskap og regnskapsanalyse, BED-1013 Bedriftsøkonomisk analyse og etikk, BED-1305 Grunnleggende regnskap og analyse, BED-1502 Bedriftsøkonomisk analyse, BED-1505 Grunnleggende regnskap og analyse
Studiepoengreduksjon
Du vil få en reduksjon i antall studiepoeng (som oppgitt under), dersom du avlegger eksamen i dette emnet og har bestått følgende emne(r) fra før av:
- BED-2303 Investering og finansiering 7.5 stp
- BED-2020 Investering og finansiering 7.5 stp
- BED-2020F Investering og finansiering 7.5 stp
- BED-2020NETT Investering og finansiering 7.5 stp
Teaching methods
Omvendt klasserom med ferdiginnspilte læresteg og tilhørende oppgaver. Det forventes at studentene ser stegene, leser det tilhørende pensum og gjør oppgavene før løsningene blir gjort tilgjengelig. Det blir oppfordret til samarbeid mellom nettstudentene, men dette er ikke påkrevd.
Webinarer strømmes i sanntid fra UiTs lokaler i Alta og opptak vil kunne bli brukt på et senere tidspunkt.
Eksamen avholdes ved campus i Alta, Tromsø, Kirkenes, Harstad og Narvik, samt på Finnsnes og Storslett. I tillegg vil det bli avholdt skriftlig eksamen på nærmere bestemt lokasjon i Oslo.
Ved eksamensavvikling i Oslo og ved studiesentre vil det påløpe en viss egenandel for dekning av eksterne utgifter (leie av lokaler, ekstravakter etc.). Egenandel for eksamen i Oslo er per 01.01.2025 på kroner 2.000,-
Studentene må selv velge eksamenssted når de registrerer seg til eksamen i studentweb. Studenter som ikke registrerer eksamenssted vil bli plassert på eksamenslisten i Tromsø eller Alta.
Language of instruction and examination
NorskRecommended reading/syllabus
Du kan se og få tilgang til deler av pensum via Leganto.
Pensumliste for BED-2503 Investering og finansiering - HØST 2025Examination
| Skriftlig skoleeksamen | Date: 21.11.2025 09:00 Duration: 4 Timer |
Grade: A–E, fail F |
To take an examination, the student must have passed the following coursework requirements
| Skriftlig innlevering | Grade: Approved – not approved |
Everything you need to know about before, during, and after the exam; registration, absence, appeals, and diplomas: UiT Exams homepage